Olvasási idő: 4 perc

Az Anhauser Busch egyetlen esélye, hogy valaha is jó sört főzzön, hogy ha sikerülne megvásárolnia a csehországi gyárat. Nem sikerült, így az Anhauser Bush a kisebbik, ám régebbi – 1795-ös alapítású – budejovicei Samson sörgyárban szerzett többségi tulajdont.
 
Amikor II. Premysl Ottokar király 1265-ben megalapította Ceske Budějovicét egyéb városi jogok mellett a polgári serfőzést is engedélyezte. A következő évszázadok során a város serfőzdéiben készülő kiváló minőségű sörök olyan hírnevet szereztek, hogy messzi királyi és hercegi udvarokba is ezt szállították. I. Ferdinánd király is a budejovicei sör híve lehetett, hiszen a legjobb budejovicei serfőző mestert – a városi tanács tiltakozása ellenére az augsburgi császári udvar serfőzdéjébe rendelte, hogy tudását ott kamatoztassa és a császári család is a legfinomabb sört kortyolgathassa.
 
A Budéjovicky Méstansky Pivovar az egykori közösségi sörfőzdéből – ahol a város biztosította a helyet és a sörfőző eszközöket, a városi polgárok pedig saját alapanyagaikból megfőzhették saját sörüket – nőtt sörgyárrá. A Budějovicében működő két közösségi főzdét 1795-ben a városi tanács saját kezelésbe vette, így ma ez az évszám szerepel a sörgyár termékeinek címkéjén, mint az alapítás dátuma. A sörgyár – mely Magyarországon a Samson söreiről ismert – kapacitása azonban nem elégítette ki a szomjas torkok igényét, ezért újabb sörgyár alapítását határozták el a városban.
A budejovicei részvénysörgyárban 1895 október 7-én indult el a termelés és itt született meg, az üzem első sörfőzőmesterének, Antonin Holacseknek munkájának köszönhetően az eltéveszthetetlenül finom, jellegzetes bohém sör a Budějovicei Budvar. Ez a bohém sör kevésbé keserű, mint a pilseni, a malátától nyert, jellegzetes édeskés ízével tökéletes harmóniát alkot a finom komlóaroma, mely az utóíz visszafogott szárazságban is érezteti hatását.
 
Bármennyire hihetetlen, de az amerikai Budweiser nevet viselő sör megelőzte a csehországit. 1860-ban a Missuori állambeli Saint Louisban tönkremenet egy nem sokkal korábban alapított kis sörfőzde. A vállalkozás hitelezője, Eberhard Anheuser némi vonakodás után átvette a sörgyárat. Az üzlet azonban csak egy évvel később indult be, amikor a mainzi születésű Adolphus Busch benősült a családba. Busch hamarosan felismerte a tömegtermelésben és értékesítésben rejlő előnyöket. Mivel a cseh sörfőzés ezekben az években élte virágkorát, világszerte sok sörgyár választott termékeinek jól csengő cseh neveket, így Busch is hasonlóan cselekedett, amikor a bohémiai Budweisről (České Budějovice) elnevezett Budweiser nevű sörével 1868-ban megjelent a piacon.
 
A nagy ötlet azonban az volt, hogy az értékesítést az egész országra kiterjesztette. Vasúti hűtőkocsikban szállította a sört, ezzel elérte, hogy a gyártól a kocsmapultig a sör megörizte frissességét. Busch másik nagy húzása az újrahasznosítható, vagyis a visszaváltható üveg volt. Az Anheuser-Busch a századfordulóra az USA vitathatatlanul legnagyobb sörgyára lett és ezt a pozíciót a mai napig őrzi. Az Anhauser-Bush régóta szerette volna megvásárolni az állami tulajdonban levő Budvart, de minden kísérlete csődőt mondott. Ekkor fordult az érdeklődése a Samson sörgyár irányába, melyet aztán 2011-ben sikerült is megvásárolnia. A sokáig vegetáló gyárral évekig nem történt semmi, míg aztán 2014-ben felújították. Hogy ezzel a névvita megoldódik-e erről nem szól a fáma, mindenesetre a Samson sörgyárban ismét növelik a sörfőzés mennyiségét.