Olvasási idő: 3 perc

Nyáron valamennyi, magára valamit is adó magazin, közel valamiféle sörtesztet. Ezeket a teszteket többnyire inkább szórakozásként érdemes olvasni, mint megbízható sorvezetőt a választáshoz, akkor is ha az eredmény egyezik a véleményünkkel.

Csehország sör világhatalom. A cseh sörrel a világ számtalan országában találkozhatunk. Szerencsés esetben importsörként, de az egykori KGST-országokban több márkát licencben helyben is főznek. Az alábbi teszt résztvevői azonban eredeti cseh sörök.

Az öt sör közül a rangsorban az első és az utolsó is a Prazdroj csoport terméke, de itthon egyik sem kapható, mert ebben a kategóriában a Kozel a nemzetközi brand. Igazán nagy távolmaradó talán csak az egyik leghíresebb sör a Budvar tízese.

A lap szerkesztősége nyilván nem sörszakértőkből áll, de tesztjük talán érdemes arra, hogy elvitatkozzunk rajta. Kortyintsuk hát bele!

Első helyre a Radegast került. Legfőbb érdeme a zsűri szerint, hogy a kóstolt sörök közül ez rendelkezik a leghatározottabb komlókeserűséggel.

A legtöbb vitát minden bizonnyal a Kozel második helye fogja kiváltani, mert az itthon főzöttet jócskán érte kifogás, de ez itt a cseh főzet, ami egybehangzó vélemények szerint jobb a hazainál.

A harmadik a Platán tízese, annak ellenére lett dobogós, hogy a zsűri kezdeti lelkesedése – legalábbis tesztelés során – az első korty után eltűnik. Ez a sör sem azonos azzal a dobozossal, amit itthon gyakran vásárolhattunk akciós áron.

Negyedik a nagyhírű Staropramen lett. Az ítészek szerint a jó első kortyérzetet felülírja, hogy a sör meglehetősen unalmasra sikeredett és utóízében nem túl kellemes szúrós csípősség is jelentkezik.

A Gambrinus ötödik helye meglepetés számunkra. A sör jellegzetes tízes, azaz nincsenek intenzív ízek, egész este iható. A zsűri szerint a fogyasztónak meg kell szoknia az átlagos élményt, amit a kortyok végén enyhe keserű hullám egyensúlyoz.

Mint fentebb jeleztük ez egy fogyasztói teszt volt, ami kitér arra is, hogy a felsorolt sörök 12-16 koronáért kaphatók. Legolcsóbb a Platán (12 CZK) és a Staropramen (14 CZK), a többi sör egyaránt 16 CZK.

A tízes sörök mellett a könnyen ihatóság és a pénztárcakímélő ár szól. Nyilván kinek-kinek másik sör a kedvence és néhány koronás különbségért nem választ másik sört, bár kétségtelen, hogy az akciók során a jelentős árelőny mindig csábító lesz.